Fundacja Przystanek Schronisko
Numer konta bankowego:
PL 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421
SWIFT: INGBPLPW
KRS: 0000431376
NIP: 6351830983

 

WYKASTRUJ KOTKĘ! WYKASTRUJ KOCURKA!

Mitem powtarzanym, niestety również przez niektórych lekarzy weterynarii, jest twierdzenie, iż kotka powinna mieć choć raz w życiu młode. Mitem jest także twierdzenie, że kotkę można wykastrować dopiero po pierwszej rujce, albo po osiągnięciu przez nią określonej wagi ciała. 

 

Aby uchronić kotkę przed chorobami, bólem, cierpieniem fizycznym i psychicznym należy wykastrować ją przed pierwszą rują. Tak, wykastrować, a nie wysterylizować. Kastracja, czyli całkowite usunięcie narządów rozrodczych jest jedynym i właściwym wyborem odpowiedzialnego opiekuna zwierzęcia. Tylko wykonana odpowiednio wcześnie kastracja zmniejsza ryzyko zachorowań kotki na ropomacicze czy raka sutka, a kocurka np. na raka jąder. Dzieje się tak, gdyż kastracja zapobiega uwolnieniu się do organizmu odpowiedzialnych za powstawanie tych chorób hormonów. Kastracja przed pierwszą rują jest ważna także z innych powodów. Musisz wiedzieć, że dla kotki okres rui jest bardzo trudny, zwierzę nie bardzo wie co się z nim dzieje, nie wie jak może sobie pomóc i dlaczego dzieją się z nim takie rzeczy. Jest to okres bardzo męczący psychicznie. Szczególnie jeśli jest to kotka bardzo młoda. Jest to okres bardzo trudny zarówno dla zwierzęcia jak i jego opiekuna, a dla kotki wolno żyjącej oznacza pierwszą ciążę, mimo że w wieku ok. 5 miesięcy sama jest jeszcze małym dzieckiem. Musisz wiedzieć, że akt płciowy jest dla kotki bardzo bolesny. Na pewno nie raz słyszałeś krzyki tzw. "marcujących kotów". To nie są krzyki rozkoszy, tylko bólu. 

 

Musisz wiedzieć, że kotki nie rodzą tylko jeden raz w roku. Rodzą kilka razy w roku, a przy sprzyjającej pogodzie nawet przez cały rok. Ciąża u kotki trwa ok. 2 miesięcy. Już 10 dni po porodzie kotka może być w następnej rui. W miocie może urodzić się nawet 8 i więcej kociąt. Policz sobie sam ile kotów możesz powołać do życia nie kastrując. Kotki wolno żyjące nie mają opieki weterynaryjnej, ich dzieci także. Pomyśl ile tych kotek umiera w połogu, w straszliwym bólu i męczarniach. Ile maluchów przeżyje? Z całego miotu może jeden, góra dwa. Dlaczego? Bo umrą z powodu nie leczonych chorób, braku szczepień, braku opieki (bo matkę właśnie przejechał samochód), rozszarpane przez psy, utopione przez ludzi, otrute, rozjechane, z głodu, z wyziębienia, z okrucieństwa. Naprawdę chcesz do tego wszystkiego przykładać rękę? Pamiętaj, że tak samo ważna jest kastracja kotki wolno żyjącej jak Twojej własnej. 

 

Kolejnym niesamowicie ważnym celem kastracji jest ograniczenie rozrodu kotów = walka z bezdomnością. W chwili obecnej, jest mnóstwo zwierząt w schroniskach oraz fundacjach. Kotów młodych i starych, kotów o różnych charakterach, o różnorodnej urodzie, kotów zdrowych, ale także po wszelkich wypadkach czy wymagających specjalistycznej opieki. Wszystkie te koty czekają na domy, których brakuje. Powołując na świat następne kociaki, przyczyniasz się do wzrostu bezdomności tych zwierząt. Często słyszanym argumentem jest: “ja kotki przecież rozdam do dobrych domów". Ale czy na pewno? Prosimy, zastanów się nad tym jeszcze raz...  Jesteś pewna/pewien, że znajdziesz tym kociętom dobry, kochający i odpowiedzialny dom? Czy jesteś pewna/pewien, że w tym domu kotka/kocur zostaną poddane kastracji? Czy będziesz mieć możliwość sprawdzenia tego i warunków w których kot żyje? Czy jesteś gotowy na koszty: wizyt u weterynarza matki jeśli poród będzie się komplikował, wizyt u weterynarza urodzonych kociąt, odrobaczenia, szczepienia, kastracji, jeśli nie uda Ci się znaleźć domów odpowiednio szybko? Inni mówią: "to najwyżej oddam do schroniska". Pamiętaj, że jak sama nazwa wskazuje, schronisko jest dla zwierząt bezdomnych, a nie tych które dom mają. To Twoja prywatna kotka i to Ty jesteś za nią odpowiedzialny, a co za tym idzie jesteś odpowiedzialny także za jej dzieci, którym w beztroski sposób pozwoliłeś pojawić się na tym świecie. To Ty musisz się nimi zająć, nie schronisko. Nie obarczaj innych swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. I pamiętaj, że każdy taki maluch, którego postanowiłeś oddać do schroniska odbiera miejsce tym, które naprawdę tego miejsca potrzebują. Tym, które nie mają domów a ich matki nie mają opiekunów. 

 

Więc, prosimy, przemyśl to wszystko jeszcze raz i odpowiedz sobie na pytanie czy jesteś odpowiedzialnym opiekunem? I pamiętaj, że zwierzę jest członkiem Twojej rodziny. Biorąc je pod opiekę, stałeś się za nie odpowiedzialny. Bądź odpowiedzialny w takim samym stopniu jak za pozostałych członków "rodzinnego stada". WYKASTRUJ KOTKĘ! WYKASTRUJ KOCURKA!

 

#NogiChallenge ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej kastracji kotek właścicielskich i wolno żyjących.

 

wykastruj

#GaszynChallenge w naszym wydaniu (18.06.2020)

Pogoda nam nie przeszkodziła w wykonaniu wyzwania #GaszynChallenge! Serdecznie dziękujemy Oddziałowi Zewnętrznemu w Ciągowicach (#OZCiągowice Zakład Karny Wojkowice) za nominację i możliwość uczestnictwa w tak pięknej akcji <3 O co chodzi? Pompujemy dla dzieciaków, które walczą z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni). Zasady są proste – nominowani muszą wykonać 10 pompek lub przysiadów. Jeśli wykonają zadanie, wpłacają minimum 5 zł, a jeżeli go nie wykonają, minimum 10 zł na konto wybranego dziecka. Do wyzwania nominujemy Straż Miejską w Katowicach, Stowarzyszenie Kudłata Przystań i Fundacja S.O.S dla Zwierząt. Macie 48 h na wykonanie zadania! Pokażmy wszystkim, że warto pomagać i się wspierać, szczególnie w tych trudnych czasach :)
Na zakończenie pragniemy przypomnieć, że nasze psie i kocie bezdomniaki nadal szukają domu (jak będziecie spostrzegawczy, to na filmiku odnajdziecie kilku z nich! ;)

Kowu po wylewie częściowo stracił wzrok - pilnie poszukiwany dom!

EDIT: Nie mogliśmy patrzeć na cierpienie Kowusia - pomogliśmy mu odejść. Biegaj szczęśliwy za Tęczowym Mostem :(

 

Kowu niedawno doświadczył czegoś, co wywróciłoby do góry nogami życie niejednego dwunożnego. Wcale nie chodzi nam tutaj o bezdomność i porzucenie czy przewlekły ból (u Kowu jego przyczyną jest uraz tylnych łapek), choć te problemy towarzyszą mu nieustannie od ponad roku. Jakby tego było za mało dla takiego delikatnego malucha, kilka dni temu psiak doznał wylewu, który nie tylko dodatkowo go osłabił, ale także częściowo odebrał mu wzrok. Kilka dni po tym zdarzeniu Kowu spędził w lecznicy, mobilizując wszystkie siły pozostałe w jego drobnym ciałku, by jeszcze się nie poddacć, jeszcze chwilę zaczekać na nowy dom... Niestety, po niezbędnym leczeniu psiak wrócił do schroniskowego boksu - czy się tu odnajdzie mimo osłabienia wzroku? Jak sobie z tym wszystkim poradzi? Czy to już ostatni cios? Czy teraz będzie już tylko lepiej?

Kowu już blisko rok czeka na dom. Niestety, ma też na koncie jedną nieudaną adopcję - psiak sponownie zasilił grono schroniskowców, ponieważ zdarzało mu się nie zachowywać czystości; możliwe, że wykazywał także lęk separacyjny. W przeszłości doznał urazu miednicy, przez co niepewnie stawia tylne łapki, ma problemy z chodzeniem po schodach, więc najlepiej, by mieszkał na parterze lub z osobami, które nauczą się podnosić go, nie sprawiając mu bólu. Ze względu na tę nadwrażliwość na dotyk Kowu nie powinien dzielić nowego domu z małymi dziećmi lub nachalnymi psimi towarzyszami - spokojnych akceptuje bez problemu.

Kowu wiele już wycierpiał, los nie był dla niego łaskawy. Pora, by wreszcie się do niego uśmiechnął!

Pomóżmy temu czekoladowemu maluchowi zaznać wreszcie szczęścia i domowego ciepła!

Chcesz odmienic? los Kowu? Przygarnij go do swojego domu i serca!

Nie możesz tego zrobić? Pokaż go znajomym i rodzinie! Śmiało, udostępniaj.

Kontakt w sprawie adopcji/DT: Alicja – 513 584 411

Pamiętajcie o staruszkach!

Kochani!

W tym trudnym dla wszystkich czasie chcielibyśmy raz jeszcze przypomnieć Wam o grupie psów schroniskowych, których los najbardziej leży nam na sercu – naszych staruszkach, a przy okazji pokazać Wam psie historie, od których na sercu robi się jakoś tak lżej i cieplej…

Zapewne wielu z Was pamięta naszą Czilę – bardzo medialną, uroczą sunię w typie teriera. Ta psia babunia trafiła do nas jako kupka kołtunów i nieszczęścia, po 15 (!) latach spędzonych na łańcuchu. 15 zmarnowanych latach, które dla psiaka były wręcz wiecznością. Nie znała życia, z pewnością nie od dobrej strony. Paradoksalnie poznała je dopiero w schronisku, to w tym miejscu, kojarzonym ze smutkiem i samotnością, po raz pierwszy zaznała troski i miłości. To dzięki nim Czila dosłownie młodniała w oczach, jakby z każdym spacerem ubywało jej lat. Całą swoją niewielką kudłatą osobą wyrażała wdzięczność za zainteresowanie, okazane przez jej wolontariuszkę. Już na tym etapie sunia odzyskała (a może wreszcie poczuła?) radość życia. Mało tego, po pewnym czasie doczekała się także własnego, dobrego, kochającego domu. W końcu dawny łańcuchowy psiak stał się kanapowcem, pupilem, oczkiem w głowie. To tym bardziej wzruszające i piękne – dzięki ludziom, którzy nie bali się otworzyć swojego serca dla psiej seniorki, Czila wreszcie doświadcza wszystkiego, co dobre, poznaje świat i żyje pełnią życia – zawsze lepiej późno, niż wcale!

Ta cudowna historia oraz wieeele innych to doskonałe przykłady tego, że przemyślana adopcja starszego psiaka może być fantastyczną decyzją! Niestety, często psia starszyzna bywa kojarzona przede wszystkim z problemami, bieganiem do weterynarza, szybką stratą przyjaciela… Czasem to nieodłączny element tej ludzko-psiej wędrówki, jednak to nic więcej, jak tylko łyżka dziegciu, w beczce miodu, jaką okazują się wspólne przeżycia i cudowna więź z psiakiem, który nie tylko odkrywa w sobie zupełnie nowe pokłady energii i sił (dzięki czemu wielokrotnie może żyć dłużej i w lepszym zdrowiu, niż miałoby to miejsce w schronisku), lecz także każdego dnia po psiemu okazuje swemu opiekunowi ogromną, większą niż on sam wdzięczność… Zresztą sami zobaczcie na zdjęciach :)

Doskonale wiemy, że obecny czas rządzi się własnymi prawami. Jednak jeżeli od dłuższego czasu rozważacie adopcje – może to jednak dobra chwila, by wcielić swój plan w życie? Psiaki można wcześniej dokładnie obejrzeć na naszej stronie, skontaktować się z ich wolontariuszami, uzyskać jak najwięcej informacji… Spokojnie, każdy z naszych czworonogów będzie bezpiecznym towarzyszem, nie zarazi Was niebezpiecznym koronawirusem, takiej możliwości zwyczajnie nie ma. Za to każdy z nich (ze staruszkami na czele!) będzie niezawodnym kompanem i niszczycielem wszelkich smutków! Proszę, pamiętajcie o naszych podopiecznych, jeśli możecie – dajcie im szansę

Zwierzęta nie przenoszą koronawirusa - film

Udostepniamy film przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało serię filmów, których celem jest szerzenie rzetelnych informacji o panującej pandemii koronawirusa. Pierwszym tematem, który podjęliśmy jest kwestia nie przenoszenia wirusa przez zwierzęta. W dobie fakenewsów zależy nam na wyjaśnianiu i uświadamianiu. Sprawa jest tym bardziej istotna, że dotyczy naszego zdrowia i życia, a także naszych czworonożnych przyjaciół, którzy niesłusznie stają się ofiarami niewiedzy i paniki."

 

Przekaż swój 1% zwierzakom!

Przypominamy, że niedługo trzeba się rozliczyć, a to dobra okazja, aby przekazać nam swój 1% ;)