Fundacja Przystanek Schronisko
Numer konta bankowego:
PL 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421
SWIFT: INGBPLPW
KRS: 0000431376
NIP: 6351830983

 

 

 

 

Co to jest dom tymczasowy?

 

Dom tymczasowy (zwany inaczej tymczasem, albo skrótowo dt) to dom, w którym zwierzę przebywa przez pewien czas, a konkretnie do chwili znalezienia domu stałego.

 

Dlaczego domy tymczasowe są potrzebne?

 

W pierwszej kolejności do domów tymczasowych trafiają zwierzęta, które nie radzą sobie w schronisku, czyli chore, stare albo bardzo młode, o słabszej psychice, nie dopuszczane do miski, lub nie jedzące z własnego wyboru. Bo nawet, gdy w schronisku są najlepsze warunki to nie jest to dom.

Zwierzęta żyją w małych boksach, koty w klatkach, rzadko wychodzą na spacery. Obecność tylu zwierząt wokoło, szczekanie, miauczenie powoduje, że wszystkie zwierzaki są cały czas w stresie, w stanie ciągłego czuwania, bo często boją się swoich współtowarzyszy mimo, że oddziela je krata. Nie raz słyszeliśmy, że pies po przyjściu do domu odsypiał przez kilka dni stres i stan czuwania w schronisku. Nie wszystkie zwierzaki sobie z tym radzą, takie o słabszej psychice nie są w stanie doczekać chwili znalezienia domu, umierają cicho i samotnie.

Innym problemem nie do rozwiązania w warunkach schroniskowych są zwierzęta chore, takie którym trzeba zapewnić znacznie lepsze warunki, ale przede wszystkim poświęcić swój czas. Nie ma możliwości, żeby pracownicy po parę razy dziennie zakraplali psu, czy kotu oczy, żeby trzymali je przy podawaniu kroplówki. Chory zwierzak potrzebuje też lekkiego, łatwostrawnego jedzenia i morza miłości, bo troskliwa opieka i serce działają cuda, czasem są ważniejsze od medycyny…

Bardzo istotne i nie do przecenienia w domu tymczasowym jest możliwość obserwacji zwierzaka. Już po paru dniach pobytu można o nim więcej powiedzieć, niż gdy przebywał w schronisku, nawet przez wiele miesięcy. Zwierzę będące w domu tymczasowym przebywa w normalnych, domowych warunkach, ma stały kontakt z człowiekiem, jego zachowanie jest sprawdzane w różnych sytuacjach, a to gwarantuje mu w przyszłości dopasowanie domu do jego charakteru.

 
Kto może zostać domem tymczasowym? 

KAŻDY!

 

 

Obowiązki i prawa „domu tymczasowego”

Dając dom tymczasowy okazujesz serce i empatię psom i kotom, ale trzeba mierzyć siły na zamiary i zdawać sobie sprawę, że wiąże się to ze sporą odpowiedzialnością i poświęceniem siebie i czasu.

Zwierzaki, które potrzebują domu tymczasowego często są chore i wymagają licznych wizyt u weterynarza, siedzenia przy nich, gdy biorą kroplówkę, jeżdżenia na rehabilitację. Oczywiście koszty tych zabiegów pokrywa Fundacja, ale czas i serce daje opiekun tymczasowy. 
To cudowne uczucie, gdy widzisz jak zwierzak, któremu dajesz opiekę z dnia na dzień jest coraz zdrowszy, jak boczki mu się wygładzają, jak futerko zaczyna być błyszczące i gęste. Nie da się tego uczucia z niczym porównać, bo nie ma nic ważniejszego niż oferowanie nowego życia.

My na pewno ze swojej strony będziemy starali się jak najszybciej znaleźć mu dom stały, ale do obowiązków domu tymczasowego należy zrobienie porządnych zdjęć, albo zaproszenie wolontariusza by je zrobił, opisanie zwierzaka jak się zachowuje w warunkach domowych. No i przede wszystkim oswajanie sierściucha, socjalizowanie, pieszczotki, ale także i nauka. 

Nie można określić dokładnego czasu pobytu zwierzaka w domu tymczasowym. Czasem znalezienie domu stałego trwa miesiąc, czasem wiele miesięcy. Ale pamietajmy, że każdy czworonożny nasz podopieczny ma gdzieś swój własny Dom Stały, taki przez duże D, na który warto czasem długo poczekać!

Nasze domy nie są z gumy, nie powinniśmy więc zbytnio powiększać swojego domowego zwierzyńca. Dla dobra tego konkretnego tymczasowicza, jak i dla dobra innych schroniskowców traktujmy go zawsze jak zwierzaka w "sanatorium", który gdzieś tam ma już swój stały dom. Tylko jeszcze się nawzajem nie znają. Zobaczycie jaką satysfakcję przynosi uratowanie takiego nieszczęśnika, polecamy i ostrzegamy - tymczasowanie wciąga!!!

 

 

Szukamy domów tymczasowych z Katowic i okolic.


Kontakt w sprawie domów tymczasowych (psy):      Kontakt w sprawie domów tymczasowych (koty): 

Ola: 697 575 726, aleksandrajmateja@gmail.com      Iwona: 889-771-107, malahit@op.pl         

Psy czekające na dom tymczasowy: KLIK!

 

                                      

 

 

Jeśli los zwierząt nie jest Ci obojętny, a nie możesz zostać domem tymczasowym, istnieje możliwość byś wspomógł naszą akcję wpłacając na konto symboliczną złotówkę. Każdy grosz pomoże w zapewnieniu kotom i psom lepszego, radosnego życia!