Fundacja Przystanek Schronisko
Numer konta bankowego:
PL 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421
SWIFT: INGBPLPW
KRS: 0000431376
NIP: 6351830983

 

          

Próba charakteru

Pomimo sporej liczby osób, które zgłaszają się na zajęcia wolontariackie w schronisku po jakimś czasie zostaje nas niewiele. Dlaczego?

Osoby, które zdecydują się na pracę w schronisku muszą być przygotowane na stres związany z oglądaniem cierpienia zwierząt, z tym że psy po spacerze niechętnie wracają do boksów, że zdarza się że chorują, że umierają.

To jest praca, która musi być wykonywana regularnie, nie wtedy kiedy mamy czas. Niezależnie od warunków pogodowych. Nie da się psom czy kotom powiedzieć, że ich opiekun dziś nie przyjdzie bo idzie do kina…

Nasze psy i koty maja wmontowane „zegarki” i gdy zbliża się czas wolontariatu każdy z nich czeka z nosem przy kracie na swojego opiekuna.

Więc zanim się zdecydujesz musisz przejść okres próbny.

 

Czym charakteryzuje się okres próbny?

Okres próbny trwa 3 miesiące, w czasie których wymagane jest regularne uczestnictwo w zajęciach wolontariatu i na minimum 2 akcjach adopcyjnych. W czasie okresu próbnego wolontariusz, który ma pod opieką psa, nie może opuścić terenu schroniska. Wolontariusze, którzy ukończyli pozytywnie okres próbny i regularnie przyjeżdżają do schroniska otrzymują także pod opiekę psa stałego, którego wyprowadzają na spacer, szkolą, opisują i szukają mu domu. Stają się jego wolontariuszem-opiekunem.

 

Wolontariusz i „jego” pies

Kiedy wolontariusz zakończy okres próbny,  dostanie pod opiekę "stałego" psa, wówczas jednym z jego podstawowych zadań jest ciągła obserwacja i opisywanie psa. Uwagi na temat zachowania swoich podopiecznych wolontariusze przekazują odpowiednim osobom, które zadbają, aby zwierzak miał aktualną wizytówkę.

Każdy pies wychodzący na wolontariat powinien założony mieć także album, w którego opisie opiekun wolonatriusz umieszcza najważniejsze  cechy psa, oczywiście uaktualnia go na bieżąco.