Fundacja Przystanek Schronisko
Numer konta bankowego:
PL 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421
SWIFT: INGBPLPW
KRS: 0000431376
NIP: 6351830983

 

Agility w schronisku

Co to jest agility?

Agility - jest to sport psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód.

 

Dlaczego ćwiczymy z psami w schronisku?


Dla nas, jak i dla psów jest to niezła zabawa, ponadto pies, pokonując przeszkody, jest w stanie uwierzyć w siebie, co dla naszych schroniskowych psiaków jest niezmiernie ważne, pogłębia także więź między wolontariuszem a psem i pozwala psom uwierzyć na nowo w ludzi.

Jest to bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu, tylko oczywiście trzeba pamiętać o niektórych sprawach:

  • oczywiście każdego psa można wszystkiego nauczyć, ale im więcej sztuczek zna pies, tym szybciej uczy się nowych,
  • naukę można podzielić na 3 elementy: polecenie słowne/znak optyczny, które ma za zadanie zasygnalizować psu pożądane zachowanie, następnie dobre zachowanie psa i na końcu oczywiście nagroda*,
  • jako przewodnicy powinniśmy konsekwentnie kierować zachowaniem psa i motywować go do działania, dobrze operować głosem, wyraźnie ustalić ton głosu do pochwał!
  • celem każdego treningu jest osiągnięcie lepszych rezultatów niż poprzednio, dlatego też trzeba nagradzać psa na każdym kroku za nowe, pożądane formy zachowania,
  • polecenia wymawiamy starannie, wyraźnie tą samą intonacją/barwą głosu,
  • kończymy trening, gdy pies nie ma jeszcze dosyć, aby w momencie końca był wesoły i zawsze kończymy prawidłowo wykonanym ćwiczeniem, nawet gdyby trzeba cofnąć się do łatwiejszego etapu, aby to osiągnąć!
  • oraz jedno z najważniejszych: cierpliwość, niezmiernie ważna cecha, którą każdy właściciel/wolontariusz MUSI posiadać,
  • szczeniaczki i młodziutkie pieski mogą zacząć swoją przygodę z agility w zasadzie od początku, ale mogą jedynie obwąchiwać tor przeszkód, pochodzić między przeszkodami, aby nie narazić ich na skakanie, trzeba także uważać, aby nie chodzić z nimi na slalom, bo to może źle wpłynąć na ich dalszy rozwój fizyczny.

 

* co do nagród!
Moi drodzy, nie przesadzajmy z wielkością nagrody, nieraz można by podzielić jedną nagródkę na cztery! Nagrody mają być smaczne, wilgotne (żadna sucha karma) oraz małe.

 

 Skoki

Co do skakania, jest to teoretyczne najprostsze na agility, ale trzeba wiedzieć, że jest to wyczerpujące i niebezpieczne dla psa, dlatego też trzeba zwracać uwagę na to, aby pies był rozciągnięty, rozgrzany i spokojny, nie należy zachęcać psa do skoków powyżej jego możliwości.

 






Tunel

 

Jeżeli chodzi o tunel, to pamiętajcie, aby nie wrzucać smakołyków do tunelu. Celem jest, aby pies szybko przeszedł tunel, a smakołyki w jego wnętrzu mogą go zdezorientować i nie będzie wiedział, co ma zrobić.

 

 





Huśtawka

Następnie huśtawka, błagam Was, aby nikt za pierwszym razem nie robił tego sam, jedna osoba prowadzi psa asekurując go, aby nie spadł! Natomiast druga osoba początkowo trzyma huśtawkę tak, aby ta nie spadła szybko, tylko delikatnie ją doprowadza do ziemi, aby pies się nie wystraszył.

 

 

 



Slalom

Slalom, zaczynamy slalom z lewej strony, gdy pies wyskakuje ze slalomu, zwykle za bardzo się spieszy, wówczas nie nagradzamy psa i zaczynamy ponownie od pierwszej tyczki, biegniemy obok psa, aby mu pomóc. Na początku kierujemy psem za pomocą smakołyków a gdy to już nie sprawia nam trudności, za pomocą ręki, stopniowo, stopniowo aż się uda całkowicie.

 

 

 Agility w schronisku - zobacz!



 

Jeżeli podoba Ci się nasza akcja prowadzenia agilty w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, to prosimy o wsparcie finansowe na zakup urządzeń do ćwiczeń. Chcielibyśmy powiększyć nasz tor przeszkód o kładkę i stół. Przyrządy chcemy wykonać własnym sumptem, zbieramy na materiał.

 

Gdybyś zdecydował się wspomóc nasze działania, to prosimy w przelewie datku o dopisek "urządzenia do agality".