Fundacja Przystanek Schronisko
Numer konta bankowego:
PL 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421
SWIFT: INGBPLPW
KRS: 0000431376
NIP: 6351830983

 

Szkolenie podstawowe psów w schronisku

 

Szkolenie przeprowadzane w schronisku kierowane jest do wolontariuszy i psów ze schroniska. Celem szkolenia jest nauczenie psów podstawowych komend takich jak: "siad", "waruj", "zostań", "zostaw", "do mnie". Uczymy psy również chodzenia na luźnej smyczy, targetowania, "piątki" oraz "a kuku".

Wszystkich komend uczymy metodą pozytywnych wzmocnień. Mówiąc jaśniej, nagradzamy psy kiedy wykonują zachowanie którego oczekujemy, albo na którym nam zależy. Taka metoda przynosi tylko dobre rzeczy i skojarzenia dla psa. Psy chętnie współpracują, bo wiedzą, że im się to opłaca. Nagradzamy smakołykiem, zabawą, pieszczotą. Wszystko zależy od psa. Pamiętamy, że każdy pies jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie. Bardzo ważne jest to, że nie stosujemy metod awersyjnych czyli kar i przymusu. Trening ma za zadanie wzmocnić relacje między psem a przewodnikiem, zbudować zaufanie i pozwolić psu na wysiłek umysłowy.

Do szkolenia używamy klikera, który ma za zadanie zaznaczyć zachowanie oczekiwane przez nas w momencie kiedy ono następuje. Kliker wydaje dźwięk, który zawsze jest taki sam i nie ma zabarwienia emocjonalnego, tak jak na przykład słowa: ”dobry pies” czy „dobrze”. Pies znający kliker wie, że zaraz po jego usłyszeniu nastąpi coś miłego, że zaraz zostanie nagrodzony. Psy szkolone tym sposobem są zawsze chętne do pracy i nie boją się kombinować. Jeśli jednak pies nie lubi klikera albo się go boi to go wyciszamy naklejając na blaszkę plaster. Jeśli  to nie pomaga wybieramy sobie słowo, którego używamy zamiast klikera.

 


Każdy, kto się zdecyduje na uczestnictwo w szkoleniu prowadzonym przez Magdę, musi mieć obowiązkowo kilka rzeczy:

  • saszetka na smakołyki, worek foliowy wykluczony!
  • smakołyki (smakołyki mają być małe, wielkości małego paznokcia, liczy się fakt nagradzania),
  • kliker (narzędzie szkolenia, małe, plastikowe pudełeczko z blaszką, dostępne w sklepach zoologicznych. Kliker najlepiej wyciszyć przyklejając plaster do blaszki),
  • target (wskaźnik, służy do pokazywania psu rzeczy które ma dotknąć. Target można kupić w sklepie zoologicznym, ale również wykonać samemu np. ze starej drewnianej łyżki czy nieużywanej anteny radiowej. Target na jednym końcu oklejamy taśmą koloru niebieskiego albo żółtego, najlepiej widoczne kolory dla psów),
  • długa smycz (2-2,5 m),
  • dobry humor (pies czuje nasze emocje).

Przed szkoleniem pies musi mieć zapewniony przynajmniej 20 minutowy spacer z węszeniem, żeby się wyciszył i potrafił skupić.