Fundacja Przystanek Schronisko
Numer konta bankowego:
PL 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421
SWIFT: INGBPLPW
KRS: 0000431376
NIP: 6351830983

 

Bezpieczne mieszkanie

 

Postaraj się o to, by Twoje mieszkanie było dla kota bezpieczne - wbrew pozorom czai się tam sporo niebezpieczeństw. Największym z nich są niezabezpieczone okna i balkony. Wśród ludzi krąży przekonanie, że kot jest mądry, że nie wypadnie przez okno. A jeśli już to zawsze spada na 4 łapy. Niestety nie jest to prawdą, niestety koty nie umieją fruwać. Najczęściej upadek z okna lub balkonu kończy się dla kota bardz o źle, nawet tragicznie. Do schronisk w okresie letnim trafiają ciągle koty, które ktoś znalazł pod blokiem  połamane, pokaleczone, z obrażeniami wewnętrznymi. Przychodzą potem ich zapłakani opiekunowie, którzy nie widzieli zagrożenia. Kot, wypadając z okna może zginąć na miejscu, złamć kręgosłup, połamać łapy, nabawić się bardzo poważnych obrażeń wewnętrznych. Może w szoku pobiec przez siebie i wpaść pod samochód, bądź w paszczę agresywnego psa. Może też zaszyć się w jakiejś dziurze i umierać tam powoli w strasznych męczarniach. Zabiegi ratowania takiego kota są bardzo kosztowne, dużo bardziej niż zabezpieczenie okien, balkonu specjalną siatką, czy instalacja ograniczników ich otwierania. Okno uchylne też stwarza zagrożenie: kot potrafi wskoczyć na jego szczyt, stracić równowagę i zakleszczyć się w trójkątnym otworze. Najczęściej taki wypadek kończy się śmiercią kota. 

Kolejne niebezpieczeństwa w Twoim domu to trujące rośliny, które kot może podgryzać. Sprawdź w internecie, czy te, które masz w domu nie są dla niego szkodliwe.
Miej zawsze zakręcone i pochowane chemiczne środki czystości. Uważaj na igły, nitki i inne drobne przedmioty, które Twój pupil może w zabawie połknąć. Ogromna ilość ludzkich leków jest dla kotów zabójcza- miej apteczkę zabezpieczoną. Uważaj na szkło, ostre narzędzia, zostawione gorące naczynia. 

 

Zabezpieczenie balkonu

 

Zabezpieczenie okna

 

 

 

Dom wychodzący 

 

Pamiętaj -  dom wychodzący to dla kota nie tylko wolność, tak jak sądzisz, ale niestety też ogromne zagrożenie utraty zdrowia bądź życia. Dzisiejszy, betonowy, mechanizowany świat nie jest przyjazny kotom. Wypuszczanie go jest zawsze ryzykiem, nawet wtedy, kiedy okolica jest spokojna, a otoczenie nastawione przyjaźnie. Koty wychodzące masowo giną w wypadkach samochodowych, w wyniku pogryzienia przez inne zwierzęta lub jako ofiary ludzkiego okrucienstwa. Dlatego dobrze się zastanów czy Twój kot na prawdę musi wychodzić, jeśli nie jest do tego jeszcze bardzo przyzwyczajony. Mieszkając w mieście, w pobliżu ruchliwych dróg szukaj innego wyjścia. Odpowiedzialny opiekun nie wypuszcza kota w takich miejscach. Jeśli koniecznie chcesz, żeby wychodził - pomyśl na przykład o spacerach na szelkach. Tylko pamietaj, jak kot w takich zasmakuje to będziesz zmuszony spacerować z nim w miarę regularnie, bo bedzie się tego domagał. Jeśli mieszkasz w bloku, nie wypuszczaj kota, pomyśl o osiatkowaniu balkonu i zabezpieczeniu okien. Jeśli masz dom wolnostojący, postaraj się tak zabezpieczyć ogród, by kot nie mógł go opuścić. Albo o postawieniu przy jednym z okien woliery, z której będzie korzystał. Nie wypuszczaj bez nadzoru kotów młodych, nie przyzwyczajonych do wychodzenia. Jeśli właśnie adoptowałeś kota i chcesz, żeby wychodził, pamietaj, że musi być już wykastrowany lub wysterylizowany, zaszczepiony na choroby wirusowe i na wścieklizne. I regularnie odrobaczany, odpchlany. Zanim go wypuścisz musisz dać mu sporo czasu (około miesiąca) do tego, by przyzwyczaił się do Was i nowego domu, poczuł się w nim pewnie i nie uciekł. Pierwsze spacery po tym okresie zafunduj mu na szelkach, niech pozna okolicę i drogę powrotną. Jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy i postanowiłeś wypuszczać go, staraj się zminimalizować ryzyko. Wypuszczaj go wtedy, kiedy jest najmniejszy ruch, wprowadź stałe godziny karmienia, by wracał o ustalonych porach. Odwiedź sąsiadów i przedstaw im go, niech nie będzie anonimowym kotem. Kup mu obróżkę z adresówką, numerem telelefonu, zaopatrzoną w specjalne zabezpieczenie, które zerwie się w razie gdyby kot na czymś się zawiesił. Nie przycinaj takiemu kotu nigdy pazurów, to dla niego jedyna obrona przed innymi zwierzętami. Jeśli Twój kot niszczy ogród sąsiadom, postaraj się u siebie stworzyć specjalne miejsce do kopania, a u sąsiada zastosuj odstraszacz. Pamietaj, że Twój pupil może być niemile widzianym gościem u innych. Sprawdzaj codziennie czy wrócił do domu, może być przez kogoś z okolicy niechcący zamknięty, na przykład w garażu, być może gdzieś czeka na Twój ratunek ranny. Pamietaj, to czująca istota, za życie której Ty odpowiadasz jako jego opiekun.

  

spacer